logo facebook

הארוע בעזה

רב"ט יוסף מועדי שירת כלוחם בפלוגה א' בגדוד " גדעון", חטיבת גולני ונבחר לשמש כקשר מפקד הפלוגה, עקב מקצועיותו הגבוהה ואישיותו.

מקום האירוע:
1268392253חטיבת "גולני" פעלה במבצע בגזרת שכונות סג'עיה, עזיבת עבד רבו וח'רת תופח, משני צידיו של ציר הכניסה לרצועת עזה מכיוון נחל- עוז ומצפון למעבר הסחורות בקרני.
פני השטח בגזרה זו מתונים – שטח גלי וחולי , המכוסה בשיחים ובגידולים חקלאיים , חלקות אדמה מעובדות ומשקות ומטעים. רכות הקרקע מאפשרת הטמנת מטענים ומוקשים בקלות רבה יחסית , והפרדסים הרבים מאפשרים מסתור לאויב.
האזור המיושב בנוי בצפיפות, בבתים רבים , שחלקם מגיע לגובה של שש קומות. בין הבתים גדרות מאולתרות של פחים,תיל,גרוטאות שונות ומשוכות צבר. החמא"ס עשה שימוש נרחב באזור המיושב תוך מלכוד בתים ותוך הכנת מנהרות ופירים ולהסתתרות ולהסתרת חיילים שייחטפו ,ע"פי תוכניתו. שכונות שלמות מלוכדו, למרות היות אזרחים בהן. 

תיאור האירוע:
1268392488מט"ק (מפקד טנק) מגדוד "רשף" יורה לעבר מבנה מחוץ לגבולות גזרה של מרחב הפעולה , כיוון שלא הבי נכונה את מיקומו המדויק של המבנה, אליו התכוונו מפקדיו שיבצע את הירי , ומתוך מחשבה שבמבנה מצויים מחבלים.
בפועל, מפקד הטנק ירה בשוגג לעבר מבנה בן 4 קומות. בו היה ממוקם כוח צה"ל. קו הירי לעבר מבנה זה התלכד עם קן היקי לעבר המבנה האחר , בין שתי הקומות, אשר לעברו היה אמור להתבצע ירי הפגזים.
כאמור, במבנה אליו ירה המט"ק בפועל ,שהה חפ"ק (חבורת פיקוד קדמית) , בפיקוד מח"ט "גולני". מפגיעת הפגזים נהרגו שלושה לוחמים- רב"ט יוסף מועדי ז"ל , סמ"ר נתאי שטרן ז"ל ורס"ן דגן ורטמן ז"ל, ונפצעו 25 לוחמים נוספים.

פירוט נסיבות נפילתו של רב"ט יוסף מועדי ז"ל:

לקראת ערבו של יום ב' , 5 בינואר 2009, התמקם כוחל של חבורת הפיקוד הקדמית (חפ"ק)של מג"ד "גדעון" (בו לקח חלק גם רב"ט יוסף מועדי ז"ל), אליו הצטרף חפ"ק מח"ט "גולני", בבנין 4 קומות בשכונת ח'רת תופח.
כוח מגדוד הנדסה, שהיה תחת פיקודו של מח"ט "גולני" , נערך לביצוע משימה של איתור מטענים על ציר התנועה המתוכנן להמשך , ולבניית מתחם הגנה גדודי וחטיבתי(מגנן), באמצעות ציוד הנדסי כבד.
במהלך המשימה, בשעת דמדומים, הבחין אחד מלוחמי ההנדסה באמצעות מכשיר לראיית לילה , באור דולק מאחד הבתים הסמוכים לצומת שמצפון למיקום של גדוד ההנדסה. הלוחם דיווח על-כך למ"מ (מפקד המחלקה )ההנדסה, וזה זיהה אף הוא את האור הבוקע מהמבנה.
מ"מ הנדסה דיווח על כך בקשר לקשרו של מפקד הפלוגה שלו ( מ"פ הנדסה ) (ובהמשך אף למ"פ ההנדסה עצמו), וכן הכווין בקשר את מפקד הטנק( מט"ק) ממחלקת הטנקים, שהייתה פרוסה במגנן לידו, לעבר הזיהוי.
המט"ק (מפקד הטנק) מצידו זיהה בית , המצוי מעל ומשמאל לתחנת דלק ף ובו שני חמושים. למעשה, דובר בבית אחר , אשר נמצא מעל הבית ואליו כוון על – ידי מ"מ הנדסה , ומצוי במרחק גדול יותר . זיהוי זה בוצע מחוץ לגבולות הגזרה (ג"ג) שנקבעו קודם לכן הואיל ותחנת הדלק הייתה גבול הגזרה השמאלי של המט"ק , בעוד האיתור הה בהמשכו של קן הראיה אך מחוץ לגזרה הגדודית של כוח הנדסה . בנוסף, לטענת המט"ק , הוא (המט"ק) דיווח פעמיים בקשר על טווח הירי לעבר הבית, אלא שדיווח זה לא נשמע על -ידי גורם כולשהו בשטח.
במקביל לתהליך זה , דיווח קשר מ"פ ההנדסה למפקדו, שנמצא באותה עת בפגש מבצעי אצל מג"ד ההנדסה, על איתור נוסף , אך מ"פ הנדסה ומג"ד הנדסה העדיפו להתייחס לעינין זה רק לאחר הפגש המבצעי.
עוזר קמב"ץ (קצין נפגעים) אשר שהה עם מג"ד ההנדסה , וידא מול גדוד "גדעון" , כי כוחות של הגדוד אינם מצויים מצפון לצומת בו אותר הבית עם החמושים (קביעה, אשר התייחסה לזיהוי המקורי בתוך ג"ג ולא לבית אשר זוהה כיעד חדש מחוץ לג"ג ). לאחר מכן , מ"פ הנדסה, אשר הבין כי השטח נקי מכוחותינו, אישר בקשר למ"מ הטנקים לבצע ירי.
מ"מ הטנקים הבין, כי האישר שניתן לו התייחס לשני הזיהויים- זיהוי אחד , אשר היה מוכר זה מכבר לכוחות בשטח , לאחר שבוצע לעברו ירי בשעות הצהריים ; הזיהוי השני , הוא איתור נוסף, אשר אליו הוכוון המט"ק על ידי מ"מ ההנדסה והוא הבית זו זוהו שני החמושים. בהתאם , מ"מ הטנקים חילק את מטרות הירי לעבר הזיהוי האחר ף בעוד המט"ק שבפיקודו , כך שהראשון ביצע ירי לעבר הזיהוי האחד , בעוד המט"ק ביצע ירי לעבר הזיהוי השני. הירי בוצע ע"י השניים במשותף , כל אחד למטרתו הוא.
המט"ק זיהה פגיעה במרכז החלון האמצעי בבית , אך הבחין בחמוש נוסף בחלון מימין. על כן, ביצע ירי נוסף לעבר החלון מימין, אך חדל את הירי עת הועברה בקשר של מ"פ הנדסה הוראה לחדול ירי.
מפגיעת הפגזים נהרגו שלושה לוחמים – רב"ט יוסף מועדי ז"ל , רס"ן דגן ורטמן ז"ל וסמ"ר ניתאי שטרן ז"ל, כן נפצעו 25 לוחמים – חמישה באורח קשה, שישה באורח בינוני – 14 באורח קל .